Marre nga AMA dhe vrojtime ne terren. Shenim: Falenderojme stacionet TV, TIVU.AL, SHQIPLIVE.INFO, SHQIP-TV.INFO per mundesine qe i japin shqiptareve ane e mbane botes per te pare TV nga Shqiperi


Stoli Beli, spikerja e parë e lajmeve ka vdekur në moshën 91-vjeçare. Kanë kaluar gjashtë dekada, që nga 29 prilli i vitit 1960, kur Stoli Beli nga studio e parë Televizive Shqiptare, do të artikulonte fjalët: “Të dashur spektatorë, mirëmbrëma… Sonte fillon për herë të parë `Qendra Eksperimentale e Televizionit Shqiptar`”. Marre nga AMA dhe vrojtime ne terren. Shenim: Falenderojme stacionet TV, TIVU.AL, SHQIPLIVE.INFO, SHQIP-TV.INFO per mundesine qe i japin shqiptareve ane e mbane botes per te pare TV nga Shqiperia falas. image (c) predavatel Një nga emrat që do të ngjitet në skenën e Festivalit të Këngës është edhe Kastro Zizo, i cili njihet tashmë për karizmën dhe natyrën filoozofike të të shprehurit. Në herën e tij të parë në festival Kastro ka vendosur të hapë zemrën me të gjithë ne pasi kënga është … Më shumë Atlee football camp. 13 Shkurti njihet si Dita Botërore e Radios. Në këtë datë në vitin 1946 Kombet e Bashkuara kanë themeluar radion zyrtare. Fillimet e veta teknologjia e radios i ka që prej vitit të largët 1830 kur James Clerk Maxwell tregoi në teori dhe forma matematikore sesi valët elektromagnetike mund të udhëtonin në hapësirë. Transmetimi i… Darüber hinaus wird die moderne albanische Musik hauptsächlich über Radio Shqip und Musiksender im Fernsehen verbreitet. Außer zur Übertragung und Verbreitung der Musik dienen das Fernsehen und albanisches Radio vor allem zur Übertragung von Nachrichten. Das Fernsehen ist für weite Teile der Bevölkerung in Albanien aber auch im Kosovo . “Ju flet Tirana!”– Ishte thirrja që prej 28 nëntorit të vitit 1938 e deri sot e kësaj dite, emeton fjalën shqip për shqiptarët, duke na kujtuar se, është e para radio në vend që hodhi bazat dhe ndërtoi historinë e radiofonisë në Shqipëri. Oldtimertreffen hessen lotto. Top Albania Radio është radioja më e madhe në Shqiperi, lindi në 14 Shkurt të vitit 1998. Ky medium radiofonik tashmë është shndërruar në radion më të suksesshme në vend, me muzikën më të zgjedhur shqiptare dhe të huaj dhe me edicionet informative të cilat transmetohen çdo 60 minuta me lajmet më të fundit nga vendi dhe bota, por dhe me një larmi programesh kulturore e . Emisioni enigmatik I mbremjes ne Radio Travel Nen moderimin e nje personazhi te njohur mediatik por qe do te moderoje i maskuar, “Who Is It” do tju ftoje te zbuloni identitetin e nje personazhi te njohur VIP nepermjet pyetjeve te drejtperdrejta apo indirekte nga moderatori. Intervista me personazhin VIP rreth deshirave dhe hobi-t e tij […] Radio Kina Shqip, uebsajt i funksionuar nga shqipfoles kinez, me programe audiovizive, per Kinen dhe Kine Shqiperi. Ketu mund te gjeni materiale te pasura per jeten e shqiptareve ne Kine, politike, ekonomi, kulture, mbrojtje e mjedisit, shkence, muri i madh kinez, plazhe te bukura, arkitekture, kalendar kinez, budizmi, kungfu, panairi guangzhou, tregim kinez, film kinez, shkronja kineze . Politika, ekonomia, kultura e sporti vijnë më së shpejti te ju nëpërmjet portalit koha.net. Çdo klik një ecje me kohën! Radio ishte dhuratë e një botuesi italian të medias, Nicola Grauso, i cili kishte parë në RAI djegien e gazetës më të madhe në Shqipëri, gazetës "Koha Jonë" me 3 mars 1997 dhe erdhi me avion çarter duke i dhuruar botuesit Lesi 10 kompjutera Makintosh dhe një stacion modest radioje. Pra këtu nisi "aventura" e radios së parë .

28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58

Radio Pare Ne Shqiperi

 • Si u krijua radio e parë në vendin tonë (Emisioni 19 ...
 • Shuhet në moshën 91-vjeçare spikerja e parë në RTSH, Stoli ...
 • Radio Tirana – RTSH-Radio Televizioni Shqiptar
 • Dita Botërore e Radios, Zogu e solli në Shqipëri në 28 ...
 • Si u krijua radio e parë në vendin tonë (Emisioni 19 ...

  16:10 10/05/2009. Histori me zhurmues – Në vitin 1962 radiot dhe televizionet u bënë mjete të fuqishme informacioni dhe argëtimi. Por në atë kohë një radio merrej me autorizim. Ali Çetaku një nga specialistët e radioelektronikës, mësues dhe i pari që ka prodhuar radion e markës shqiptare ishte i ftuar në emisionin “Histori me Zhurmues” të autorit dhe drejtuesit Pandi ... "Së bashku ndamë lojërat, gëzimet, dashurinë e prindërve, familjarëve tanë dhe përfunduam shkollën 7 vjeçare..." Ish kryeministri Sali Berisha në një shkrim në rrjetet sociale ka bërë të ditur se k ...

  Radio Koha - Wikipedia

  Radio ishte dhuratë e një botuesi italian të medias, Nicola Grauso, i cili kishte parë në RAI djegien e gazetës më të madhe në Shqipëri, gazetës "Koha Jonë" me 3 mars 1997 dhe erdhi me avion çarter duke i dhuruar botuesit Lesi 10 kompjutera Makintosh dhe një stacion modest radioje. Pra këtu nisi "aventura" e radios së parë ... Minishengeni / Sela: Serbia së pari të njohë Kosovën, pastaj shohim bashkëpunimin rajonal (VIDEO) Kreu i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela, në një intervistë ekskluzive për in7, ka shprehur edhe qëndrimin e til në lidhje me iniciatiavën e ngritur nga vendet e Ballkanit Perendimor, të quajtur si ‘Minishengeni Ballkanik’, përcjell Express.

  Pije alkoolike në Shqipëri - Radio e Jashtme e Kinës

  Ne kemi gjetur mundësinë të kemi këtë pije në lokalin tonë e cila duhet thënë që është e preferueshme dhe ka filluar të kërkohet. Duhet të themi që jemi në fazën e njohjes si pije. Sapo kemi filluar ta shkruajmë dhe në menutë tona, por ata që e dinë e kërkojnë menjëherë. Nga sesioni i 23-të i Asamblesë së Përgjithshme të Organizatës Botërore të Turizmit (UNTWO), në Shën Petersburg, ku Shqipëria ishte për herë të parë pjesë e podiumit drejtues të Asamblesë, ministri i Mjedisit Blendi Klosi vlerësoi rëndësinë e të qenit pjesë e kësaj organizate si dhe rolin e tij në pozicionin e zv.presidentit të Asamblesë, si përfaqësues i shteteve ...

  Radio Marimanga - Radio Mergimi - Radio Viciana - Radio Kosova

  Darüber hinaus wird die moderne albanische Musik hauptsächlich über Radio Shqip und Musiksender im Fernsehen verbreitet. Außer zur Übertragung und Verbreitung der Musik dienen das Fernsehen und albanisches Radio vor allem zur Übertragung von Nachrichten. Das Fernsehen ist für weite Teile der Bevölkerung in Albanien aber auch im Kosovo ... Një grua ka ndërruar jetë nga gripi në Tiranë. Mësohet se viktima është një grua 60 vjeçare e cila qenë e shtruar prej disa ditësh në spitalin "Shefqet Ndroqi" në kryqytet ku edhe ka ndërruar jetë pas komplikacioneve të mëdha me zemrën dhe mushkritë. ISHP ka publikuar sot analizat duke theksuar se gruaja ka ndërruar jetë për shkak të virusit të gripit. Në datë 10 maj 2009, Top Channel nisi transmetimet ne teknologjinë HD, me finalen e "Top Fest 6", duke u bërë televizioni i parë në Shqipëri dhe rajon që solli këtë risi. Që në fillim të transmetimeve të tij, Top Channel zgjeroi shumë shpejt gamën e programeve te te gjitha zhanreve, për te gjitha grupe moshat.

  RTSH-Radio Televizioni Shqiptar

  Një nga emrat që do të ngjitet në skenën e Festivalit të Këngës është edhe Kastro Zizo, i cili njihet tashmë për karizmën dhe natyrën filoozofike të të shprehurit. Në herën e tij të parë në festival Kastro ka vendosur të hapë zemrën me të gjithë ne pasi kënga është … Më shumë Ne përdorim identifikues pajisjesh për të përmirësuar ofertën tonë për ju. Më shumë informacion mund të gjeni në sqarimet për politikën tonë të privatësisë (dhe te settings). Shqipëri dhe Kosovë sonte së bashku! Filloiiiiiiii

  Sot News

  2 ORE ME PARE / Gossip Roza Lati tregon për herë të parë pse u nda nga i dashuri milioner dhe zbulon paktin që kishin bërë mes tyre: E kanë shtrënguar shumë, kjo është gjëja e vetme që më ka blerë ai! “Why not” ishte ndryshe këtë herë pasi nuk drejtohej ... Stoli Beli, spikerja e parë e lajmeve në Radio Televizionin shqiptar ka ndërruar jetë në moshën 91-vjeçare. Spikerja e njojhur u shfaq para shqiptarëve në datën 29 prill të 1960 duke prezantuar në studion e parë të RTSH-së mE fjalët: Të dashur spektatorë, mirëmbrëma… Sonte fillon për herë të parë `Qendra Eksperimentale ...

  Radio e Jashtme e Kinës

  Radio Kina Shqip, uebsajt i funksionuar nga shqipfoles kinez, me programe audiovizive, per Kinen dhe Kine Shqiperi. Ketu mund te gjeni materiale te pasura per jeten e shqiptareve ne Kine, politike, ekonomi, kulture, mbrojtje e mjedisit, shkence, muri i madh kinez, plazhe te bukura, arkitekture, kalendar kinez, budizmi, kungfu, panairi guangzhou, tregim kinez, film kinez, shkronja kineze ... Radio Kosova e Lirë Radio-Kosova e Lirë, Radio e luftës çlirimtare, paqes dhe bashkimit kombëtar, Zëri i lirisë, besnikja e pavarësisë dhe e bashkimit të shqiptarëve. Këtë javë, Shërbimi Shqip i Zërit të Amerikës festoi 70 vjetorin e transmetimit të parë në gjuhën shqipe më 13 maj të vitit 1943. Në praninë e shumë të ftuarve, zyrtarë të ...

  Shuhet në moshën 91-vjeçare spikerja e parë në RTSH, Stoli ...

  Stoli Beli, spikerja e parë e lajmeve në Radio Televizionin shqiptar ka ndërruar jetë në moshën 91-vjeçare. Spikerja e njojhur u shfaq para shqiptarëve në datën 29 prill të 1960 duke prezantuar në studion e parë të RTSH-së mE fjalët: Të dashur spektatorë, mirëmbrëma… Sonte fillon për herë të parë `Qendra Eksperimentale ... Autoritetet australiane kane konfirmuar rastin e pare te koronavirusit. Deri me tani me shume se 1300 persona ne te gjithe boten trajtohen per infeksionin vdekjeprures. Personi i infektuar eshte ...

  Dita Botërore/ Radio, Zogu e solli në Shqipëri në 28 ...

  13 Shkurti njihet si Dita Botërore e Radios. Në këtë datë në vitin 1946 Kombet e Bashkuara kanë themeluar radion zyrtare. Fillimet e veta teknologjia e radios i ka që prej vitit të largët 1830 kur James Clerk Maxwell tregoi në teori dhe forma matematikore sesi valët elektromagnetike mund të udhëtonin në hapësirë. Transmetimi i […] R.SH. - Vatikan. Data e 14 janarit të vitit 1990 shënon demonstratat e parë antikomuniste në Shkodër. Data e 14 janarit të vitit 1990 do të mbahet mend si dita kur qytetarët e Shkodrës u ngritën në protestë kundër regjimit komunist në Shqipëri.

  95 vite më parë Shqipëria u shpall Republikë - Telegrafi

  Shpallja Republikë e Shqipërisë, për herë të parë në histori ndodhi më 21 janar 1925, në 5-vjetorin e fillimit të Kongresit të Lushnjës. Atë ditë, Asambleja Kushtetuese me deputetët që kishin mbetur pas shtypjes së revolucionit të qershorit, u mblodh në Tiranë, më 21 janar 1925, ku shpalli Shqipërinë Republikë Parlamentare me president, Ahmet Zogun, … Uebsiti Zyrtar i Raditelevizionit të Turqisë (TRT). Aparenca e TRT-së në gjuhë të ndryshme në botën e internetit, ku do të gjeni lajme ndërkombëtare dhe lokale, lajme të minutës së fundit, shtypi, media, aktualitet, sport, politikë, ekonomi, kulturë dhe art, botë, arsim, shëndetësi, jeta, financë, video, WEB TV, transmetime direkte, radio, Radio Zëri i Turqisë.

  Online Chat e Njohje në Kosova | Njihu me Meshkuj & Femra ...

  Chat online në Kosova, Shqipëria. Me mbi 463 përdorues në Badoo do të gjesh dikë Kosovame të cilin/ën ndan interesa të përbashkëta. Gjej miq të ri në Kosova me Badoo sot! Legjendat, tregimet e moçme dhe shkrimet e autorëve të lashtësisë tregojnë se Ilirët dhe Hebrenjtë të vendosur në dy brigjet e Detit Mesdhe megjithëse i ndanin më shumë se 2000 km kanë bashkëjetuar, kanë shkëmbyer mesazhe miqësie dhe kanë lënë tek njëri- tjetri gjurmë të ndërsjella, të cilat mbeten burim hulumtimi.

  Radio Tirana – RTSH-Radio Televizioni Shqiptar

  “Ju flet Tirana!”– Ishte thirrja që prej 28 nëntorit të vitit 1938 e deri sot e kësaj dite, emeton fjalën shqip për shqiptarët, duke na kujtuar se, është e para radio në vend që hodhi bazat dhe ndërtoi historinë e radiofonisë në Shqipëri. This video is unavailable. Watch Queue Queue. Watch Queue Queue Hapet për herë të parë në Shqipëri ekspozita e artit islam “Lulet nën dritën e hënës”. Universiteti Hëna e Plotë – BEDËR, në bashkëpunim me Komunitetin Mysliman, ka bërë të mundur hapjen e ekspozitës së parë në Shqipëri mbi kaligrafinë dhe artin e zbukurimit “Ebru”. Artisti turk i kaligrafisë, Mehmet Memish i vlerësuar ndërkombëtarisht me një sërë ...

  Vdiq spikerja e parë e Radio Televizionit Shqiptar - Sinjali

  Stoli Beli, spikerja e parë e lajmeve ka vdekur në moshën 91-vjeçare. Kanë kaluar gjashtë dekada, që nga 29 prilli i vitit 1960, kur Stoli Beli nga studio e parë Televizive Shqiptare, do të artikulonte fjalët: “Të dashur spektatorë, mirëmbrëma… Sonte fillon për herë të parë `Qendra Eksperimentale e Televizionit Shqiptar`”. R.SH. - Vatikan. Përkujtohet nesër në Shkodër, 30-vjetori i demonstratës së parë antikomuniste në Shqipëri. Më 14 janar 1990, rreth 3 mijë qytetarë shkodranë dolën në sheshin e qytetit, aty ku ishte busti i Stalinit, - diktator i përbuzur edhe nga vetë rusët, por akoma i nderuar në Shqipëri – për të kërkuar heqjen e asaj shëmtie në qendër të qytetit e për t’i ... Radio Televizioni Shqiptar (English: Albanian Radio and Television – RTSH) is the public broadcaster of Albania, founded in 1938 in Tirana.. RTSH runs two digital television stations RTSH 1 and RTSH 2 (formerly known as TVSH and TVSH 2, standing for Televizioni Shqiptar), . It runs 2 DVB-T2 multiplexers, one national with the RTSH channels and the second one for local channels.

  Radio Travel 104.6 Fm – We Guide – You Travel

  Emisioni enigmatik I mbremjes ne Radio Travel Nen moderimin e nje personazhi te njohur mediatik por qe do te moderoje i maskuar, “Who Is It” do tju ftoje te zbuloni identitetin e nje personazhi te njohur VIP nepermjet pyetjeve te drejtperdrejta apo indirekte nga moderatori. Intervista me personazhin VIP rreth deshirave dhe hobi-t e tij […] Radio Kosova e Lirë Radio-Kosova e Lirë, Radio e luftës çlirimtare, paqes dhe bashkimit kombëtar, Zëri i lirisë, besnikja e pavarësisë dhe e bashkimit të shqiptarëve. TIRANË Ambasadorja e re e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, po jep mesazhin e saj të parë në vendin tonë. Ambasadorja Yuri Kim e nisi mesazhin e parë me marrëdhëniet e ngushta dhe të vjetra mes SHBA dhe Shqipërisë, duke thënë se 100 vite më parë, presidenti amerikan ngriti zërin për Shqipërinë, kur askush nuk …

  Top Albania Radio - Wikipedia

  Top Albania Radio është radioja më e madhe në Shqiperi, lindi në 14 Shkurt të vitit 1998. Ky medium radiofonik tashmë është shndërruar në radion më të suksesshme në vend, me muzikën më të zgjedhur shqiptare dhe të huaj dhe me edicionet informative të cilat transmetohen çdo 60 minuta me lajmet më të fundit nga vendi dhe bota, por dhe me një larmi programesh kulturore e ... Radio – Drejtpërdrejt. Të FUNDIT. Një polic i vdekur dhe tre të lënduar në Zhur të Prizrenit. 28/01/2020. Nuk ka marrëveshje – LDK-ja e do kryekuvendarin. 28/01/2020. Gjykimi ndaj Adem Hoxhës nuk ka të sosur! 27/01/2020. Kryetari Shabani nënshkruan marrëveshje me Caritas-in zviceran. 23/01/2020 . Nënkryetari i Kuvendit të Dragashit përfundoi dëshminë në gjykimin ndaj ... Kombëtarja shqiptare ka shkëlqyer në përballje me Rumaninë, duke fituar me rezultat 1-0, në ndeshjen e tretë të Grupit A të Kampionatit Evropian “Francë 2016”. Kuqezinjtë të përkrahur fuqishëm nga rreth 30 mijë tifozë shqiptarë, kanë bërë një ndeshje jashtëzakonisht të mirë, duke arkëtuar tre pikësh...

  radioTIranalbaniA - TV ne Shqiperi

  Marre nga AMA dhe vrojtime ne terren. Shenim: Falenderojme stacionet TV, TIVU.AL, SHQIPLIVE.INFO, SHQIP-TV.INFO per mundesine qe i japin shqiptareve ane e mbane botes per te pare TV nga Shqiperia falas. image (c) predavatel Radio Projekt 21 eshte radio shqiptare ,me qender ne Kryeqytetin danez ,Kopenhage ,qe eshte drejtuar qe nga fillimi nga nje staf shqiptar .Kjo radio filloi transmetimet e saj me daten 9 qershor 2001. Qe ne fillimet e saj u percaktua ,si nje ure lidhese ne mes te shqiptarve kudo gjinden ne mergate,por edhe nje lidhje e mire me trevat shqiptare. Ballkani Shqipëria e kërcënuar nga sulme kibernetike nga Irani . Pas dëbimit të dy diplomatëve iranianë, ekspertët shohin një rrezik të shtuar për sigurinë në Shqipëri.

  Dita Botërore e Radios, Zogu e solli në Shqipëri në 28 ...

  13 Shkurti njihet si Dita Botërore e Radios. Në këtë datë në vitin 1946 Kombet e Bashkuara kanë themeluar radion zyrtare. Fillimet e veta teknologjia e radios i ka që prej vitit të largët 1830 kur James Clerk Maxwell tregoi në teori dhe forma matematikore sesi valët elektromagnetike mund të udhëtonin në hapësirë. Transmetimi i… Albania missed the next four games, two of them due to the 1980 and 1984 boycotts, but returned for the 1992 games in Barcelona. Since then, Albania have participated in all games. Albania normally competes in events that include swimming, athletics, weightlifting, shooting and wrestling. Shqipëria "Kufiri i Europës". Radio Televizioni Italina Rai 3 në ediconin qëndror të lajmeve të orës 19.00 të datës 27 janar 2020 i ka kushtuar vëmendje Shqipërisë me një kronikë speciale të realizuar nga gazetari Valerio Cataldi.

  Lajmet e fundit - KOHA.net

  Politika, ekonomia, kultura e sporti vijnë më së shpejti te ju nëpërmjet portalit koha.net. Çdo klik një ecje me kohën! Shkollimi dhe perspektiva më e mirë e jetës. Kjo është dëshira e shumë shqiptarëve, që për ta realizuar synojnë largimin nga Shqipëria. Në një intervistë për ‘Deustche Welle’, Prof. Russel King, Drejtor i Qendrës Sussex për Kërkime mbi emigracionin, e njohur në të gjithë Botën, thotë se Shqipëria zë vendin e parë në Europë dhe … “Ne kemi ardhur në këtë krizë sepse palët janë ekstremisht të kundërta në qëndrimet e tyre. Opozita kërkon largimin e Edi Ramës nga kryeministri sepse mendon që me atë në krye të Qeverisë nuk mund të zhvillohen zgjedhje të lira dhe të ndershme për shkak të marrëdhënieve që kanë kjo qeveri dhe kryeministri me persona ...

  Spikerja e parë që nga 29 prilli i vitit 1960, ndahet nga ...

  E kanë marrë shumë vete, këngëtarë, artistë, futbollistë, po unë që hodha themelet, që dhashë lajmin e parë në televizionin e parë shqiptar, me 31 vite karrierë, nuk më takon ky titull?, do të shprehej ylli që u shua, por asnjëherë në kujtesë, spikerja e parë e ekranit shqiptar, e Radio Televizionit Shqiptar, Stoli Beli./TCH Nga Beqir SINA/ Radio Maria është e pranishme në 71 vende, të botës përfshirë Shqipërinë dhe SHBA, me një frekuenc në pesë kontinente me 77 rrjete, të përkrahur nga19 radio stacione të tjera që transmetojnë edhe në gjuhën lokale.Le Radio Maria kombëtare janë të pranishme në 5 kontinente: 28 në Ev

  Radio Evropa e Lirë

  Faqja kryesore e Radios Evropa e Lire Stoli Beli, spikerja e parë e lajmeve ka vdekur në moshën 91-vjeçare. Kanë kaluar gjashtë dekada, që nga 29 prilli i vitit 1960, kur Stoli Beli nga studio e parë Televizive Shqiptarë, do të artikulonte fjalët: “Të dashur spektatorë, mirëmbrëma… Sonte fillon për herë të parë “Qendra Eksperimentale e Televizionit Shqiptar””. Beli është një prej …

  Read More